دانلود فونت‌آیکون‌ آزاد «آپا ساریکان»

برخی از وب‌اپلیکیشن‌ها به دلیل حجم اطلاعات زیادی که به نمایش می‌گذارند، ظاهری شلوغ به خود می‌گیرند و دچار پیچیدگی بصری می‌شوند. در چنین شرایطی باید تا حد امکان از ظاهر گرفته تا روند کار این برنامه را ساده کرد تا کاربر را دچار سردرد نکنیم.
نمایش تعدادی آیکون از مجموعه، از راست به چپ: ابزار، بلندگو، کاربر

اما، این فرآیند مثل بندبازی می‌ماند، چرا که اگر رفتار کاربرانتان را نشناسید، در ساده‌سازی زیاده‌روی خواهید کرد و از پیچیدگی بصری به پیچیدگی مفهومی می‌رسید.
نمونه‌ی آیکون‌های آپا سری دودو سال گذشته که مشغول توسعه‌ی فاز نهایی یکی از این وب‌اپلیکیش‌های پیچیده بودیم، با حجمی از مفاهیم تازه و نامأنوس مواجه شدیم که پیچیدگی را دوچندان می‌کرد. قطعاً مفاهیمی مانند «شماره‌یکوتاه» یا «گزارش ارسال به شکل دسته‌ای» برای گوش من و شما آشنا نیست و مدت قابل توجهی تعامل با این وب‌اپ لازم است تا با مفهوم آنها آشنا شویم.
نمونه‌ی آیکون‌های آپا سری سهبرای ساده‌سازی بخشی از این مفاهیم تصمیم گرفتیم تا از آیکون استفاده‌ کنیم. اما پس از بررسی تقریباً تمام مجموعه‌های آماده‌، به این نتیجه‌ رسیدیم که هیچکدام نیاز ما را برآورده نمی‌کند.
پس آستین‌هایمان را بالا زدیم و شروع به تولید مجموعه آیکون‌های خودمان کردیم. از آنجایی که وب آنقدر بالغ شده‌ بود تا فونت‌های وبی همه‌گیر شوند، این مجموعه را به فونت تبدیل کردیم.
نمونه‌ی آیکون‌های آپا سری چهارنتیجه‌ی این کار به طراحی ۱۴۷ آیکون انحصاری و ساخت یک وب‌فونت از آنها انجامید.
از آنجایی که این مجموعه برای نمایش در یک وب‌اپلیکیشن مربوط به ارسال و دریافت اس‌ام‌اس طراحی می‌شد، ما تمامی آیکون‌ها (گلیف‌ها) را به شکل پیکسلی خلق کردیم تا یادآور UI تلفن‌های همراه در عصر شکوه اس‌ام‌اس باشد.
نمونه‌ی لوگوی سارینا در آیکون‌های آپاپاییز سال ۹۴، این مجموعه را با نام «آپا ساریکان» برای استفاده‌ی عموم به شکل آزاد منتشر کردیم که از اینجا و صفحه‌ی گیت‌هاب‌ آن قابل دسترسی است.

امیدواریم از این ساریکان‌ها در محصولات خود استفاده کنید.

 

فرزان بالکانی

طراح رابط و تجربه کاربری (UI/UX)، توسعه دهنده وب و همچنین گرافیست سارینا. فرزان بالکانی از سال ۱۳۸۴ طراحی وب را در کنار طراحی گرافیک و ساخت انیمیشن شروع کرد.

 1. Avatar
  ۱۱ اسفند عماد ع
  آقای بالکانی! ما بر دستان پرتوان شما برای طراحی و انتشار این فونت‌آیکون بوسه میزنیم و بر مدیران آن مجموعه محترم که شرایط چنین فعالیت‌هایی را فراهم می‌آورند درود و بارک‌الله می‌گوییم.
  • فرزان بالکانی
   ۱۱ اسفند فرزان بالکانی
   عماد جان ممنونم از لطف و بزرگواری شما نسبت به بنده و تیم سارینا، من هر کاری هم بکنم همچنان شاگردی بیش نیستم جلوی شما!
   ممنونم ازت :) امیدوارم شاد و سرزنده باشی
 2. Avatar
  ۲۳ اسفند بابک ش
  ز یزدان و از ما بر شما درود.
 3. Avatar
  ۳۱ فروردین علیرضا
  واقعا ممنون ! عالیه! باشد که این قبیل فداکاری ها در وب فارسی هم فرهنگ سازی بشود!
 4. Avatar
  ۶ بهمن میلاد دهقان
  اگه همش پیکسلی بود خیلی بهتر بود بعضی ایکونا پیکسلی نیست و radius داره حتی.
  بعضیاشم پیکسلاش خیلی ریزه همشون مثل ایکون فنجون قهوه بودن عالی میشد.
  الانم خیلی خوبه ممنون ازتون
  • فرزان بالکانی
   ۶ بهمن فرزان بالکانی
   میلاد جان،

   موافقم باهاتون، یک مقدار کاربرد خاص داره به دلیل اینکه از دل یک پروژه بیرون اومده.
   امیدوارم در نمونه‌های بعدی بتونیم کار بهتری رو تقدیم کنیم :)

   ممنون و موفق باشید.