نرخ تبدیل فروشگاه اینترنتی خود را افزایش دهید

realistic conversion rate

نرخ تبدیل چیست؟

فرض کنید فروشگاه اینترنتی شما روزانه ۱۰۰۰ بازدیدکننده دارد که ۱۰ نفر از آنها به مشتری تبدیل می‌شوند. نرخ تبدیل یعنی نسبت تعداد مشتریان به بازدیدکنندگان، که در اینجا ۱٪ می‌شود.

تا زمانی که فروشگاهی اینترنتی را اداره می‌کنید، این عدد برایتان مهم خواهد بود. چرا؟ اگر فروشگاه اینترنتی شما به طور متوسط در هر سفارش ۵۰۰۰ تومان فروش داشته باشد، با ۱۰ سفارش در روز، روزانه ۵۰ هزار تومان فروش خواهید داشت. حالا اگر بخواهید فروشتان به ۲۰۰ هزار تومان در روز برسد – با توجه به نرخ تبدیل فروشگاه – تعداد بازدیدکننده‌ها باید به ۴۰۰۰ نفر در روز برسد. اگر کمی تجربه در این زمینه داشته باشید، می‌دانید که این کار هزینه زیادی خواهد داشت. راه دیگر آن است که نرخ تبدیل افزایش یابد. مثلا اگر آن را به ۲٪ برسانید، تنها لازم است روزانه ۲۰۰۰ بازدیدکننده داشته باشید. (البته راه سومی هم وجود دارد که در مطالب بعدی به آن خواهم پرداخت).

در مفاهیم بازاریابی دیجیتال، افزایش نرخ تبدیل یکی از دشوارترین و در عین حال به‌صرفه‌ترین روش‌های ممکن است و روش‌های زیادی برای آن آموزش داده می‌شود. به تجربه به من ثابت شده است که نرخ تبدیل را در سه شاخه می‌توان افزایش داد. در این مطلب کلیات را مطرح می‌کنم و در مطالب بعدی به جزئیات خواهم پرداخت.

اعتماد بازدیدکننده را جلب کنید

برای بدست آوردن اعتماد بازدیدکننده‌ها کارهای زیادی باید انجام شود. از توجه به طراحی گرافیک گرفته تا اطمینان از عملکرد تمام قسمت‌ها. تا جایی که امکان دارد از بروز اشتباه‌ در کلیه قسمت‌ها جلوگیری کنید، مانند اشتباهات املایی و دستور زبانی در توضیحات محصولات، راهنمای فروشگاه و متون قانونی.

راحتی بازدیدکننده اهمیت دارد

مشتریان احتمالی شما به محض پیچیده‌شدن مراحل، وب‌سایتتان را ترک می‌کنند. تمامی مراحل از پیدا شدن محصولات و اطلاعات تا سبدخرید، صندوق و تحویل سفارش باید ساده و راحت باشند. می‌توانم به جرات بگویم مهمترین فاکتور در این زمینه سریع بودن وب‌سایتتان است. کندی، حوصله‌ی بازدیدکننده را سرمی‌برد. با مشورت‌گرفتن از یک متخصص وب می‌توانید سرعت فروشگاهتان را افزایش دهید. یک بار برایش هزینه کنید، ارزشش را دارد. یک ثانیه بارگذاری سریعتر می‌تواند تاثیر زیادی برای افزایش نرخ تبدیل داشته باشد.

با بهره گیری از خدمات مشاوره سارینا، می‌توانید تمام بخش‌های فروشگاه اینترنتی خود را مورد بررسی قرار دهید و به کمک ما اقدامات لازم جهت افزایش نرخ تبدیل را برای شما پیاده سازی کنید.

برای درخواست مشاوره با ما تماس بگیرید

در کمتر از ۲۴ ساعت آینده با شما تماس می‌گیریم.

 

هر روز براى بهتر‌شدن نام فروشگاهتان تلاش کنید

از رفتار شما به عنوان صاحب کسب و کار تا بسته‌بندی سفارشات، در اعتبار نام فروشگاهتان نقش دارند. فراموش نکنید، حتی اگر هر روز در بزرگراه‌ها و خیابان‌های شهر تبلیغ کنید، ولی به افکار عمومی منفی در مورد برندتان توجهی نشان ندهید، فروشگاه اینترنتی شما اعتبارش را از دست می‌دهد. مردم خیلی زود شما را به ظاهر‌سازی متهم می‌کنند. به خاطر داشته باشید که قبل از هرچیز باید یک کاسب خوب برای محله‌تان باشید، حتی اگر محله‌تان اینترنت باشد. از ابزارها و روش‌های مختلف بازاریابی اینترنتی و محیطی برای شناخته‌تر شدن نام فروشگاهتان بهره بگیرید. از هر فرصتی برای ترفیع آن استفاده کنید. درهای کسب و کارتان را بروی دیگران باز کنید و برای همکاری دوجانبه با دیگر کسب و کارها تلاش کنید.

قدم بعدی چیست؟

در مطالب بعدی به جزئیات هرکدام از این بخش‌ها می‌پردازم. هر روز نرخ تبدیل فروشگاهتان را اندازه بگیرید. در مورد آن در اینترنت تحقیق کنید. همه روش‌ها را امتحان کنید. افزایش نرخ تبدیل مانند بسیاری از فعالیت‌های مشابه، پایانی ندارد. باید هر روز برای بهتر شدنش تلاش کنید.

چند لینک مفید

برای اندازه گیری نرخ تبدیل از همان ابزارهای مانیتورینگ بازدید سایت استفاده کنید:

  • گوگل انالیتیکس (Google Analytics)
  • نرم افزار آزاد/متن باز پیویک (Piwik)
  • نرم افزار آزاد/متن باز GoAccess که در ترمینال اجرا می‌شود
  • وبگذر فارسی و ایرانی خودمان

برای مطالعه در مورد نرخ تبدیل و روش‌های افزایش آن از منابع زیر استفاده کنید:

مدیر عامل و برنامه نویس شرکت سارینا. از سال ۸۱ کار حرفه ای خودش را در برنامه نویسی و طراحی وب شروع کرده است. در چند سال اخیر مدیر فنی فروشگاه اینترنتی ورچین بود و از سال ۹۲ شرکت سارینا را با سرمایه گذاری شرکت آتیه داده پرداز تاسیس کرد.