مجنتو: تم راست‌چین یا راست‌چین کردن تم؟

blogcart_rtling_or_buyingrtl

بعضی از مشتریان سارینا که قصد راه‌اندازی فروشگاه اینترنتی دارند، بنا به سلیقه و نیازهایشان، گاهی یکی از قالب‌‌های آماده‌ی مجنتو را خریداری می‌کنند. سپس تیم سارینا مراحل نصب، راه‌اندازی، طراحی و غیره را آغاز می‌کند. اکثر قالب‌‌های مجنتو چپ‌چین هستند، در نتیجه یکی از وظایف ما راست‌چین کردن قالب‌های مجنتو است. تعداد کمی از قالب‌‌های مجنتو به شکل راست‌چین وجود دارند. یکی از سوالاتی که همیشه ذهن مشتریان ما را درگیر می‌کند، این است که کدام قالب‌ را انتخاب کنند؟ قالب‌ راست‌چین مجنتو یا قالبی که ما آن‌ را راست‌چین می‌کنیم؟ این مطلب به تفاوت این دو قالب‌ اختصاص دارد.

قیمت

از لحاظ قیمت تفاوتی بین قالب‌ راست‌چین و قالب‌‌های دیگر وجود ندارد. راست‌چین بودن یک قالب‌ دلیلی بر گران‌تر بودن آن نیست و اگر یک قالب‌ راست‌چین گران‌تر باشد، به خاطر امکانات بیشتر آن است.

ترجمه‌ی فارسی

تم‌های راست‌چین معمولاً ترجمه‌های فارسی خودشان را دارند و احتمال اینکه بعضی از ترجمه‌ها برای ما قابل فهم نباشد زیاد است، چرا که کسانی که قالب‌ را راست‌چین می‌کنند، فارسی‌زبان نیستند و از ابزارهایی برای ترجمه‌ی لغت به لغت انگلیسی به فارسی استفاده می‌کنند که ترجمه‌ی آنها با اصطلاحات رایج ما متفاوت است. در اینصورت لازم است اصلاحاتی در ترجمه‌ی اصلی مجنتو صورت بگیرد.
هنگامی که در سارینا قالبی را راست‌چین می‌کنیم از ترجمه‌ی صحیح و رایج استفاده می‌کنیم و آن را روی قالب‌ شما نصب می‌کنیم.

تنوع نمایش

بعضی از قالب‌‌های معروف و پرفروش مجنتو مانند Ultimo راست‌چین نیستند ولی چندین پوسته‌ی نمایشی دارند که مشتری بر اساس سلیقه و نیاز می‌تواند از میان آن‌ها یکی را انتخاب کرده و راست‌چین کند. اما قالب‌‌های راست‌چین محدود هستند و دست مشتری برای انتخاب باز نیست. برای مثال قالب‌ معروف Porto تنها یک دموی راست‌چین دارد.

زمان

قالب‌های راست‌چین نیز مانند قالب‌های چپ‌چین بعد از نصب نیاز به ویرایش و اصلاحات دارند.
تجربه‌‌ی ما در قالب‌های راست‌چین مانند Porto و MegaTron این بود که موارد بسیاری مانند نشانگرها در مسیریاب (breadcrumb)، اسلایدرها، زیرمنوها، جهت صحیح حرکت بنرها و عکس‌ها در کروسل‌ها (Carousel) و غیره راست‌چین نشده‌اند و نیاز است که اصلاحات لازم توسط طراح دوباره صورت بگیرد. تا به حال در سارینا به قالب‌ کاملاً راست‌چینی که نیاز به ویرایش نداشته باشد، برنخورده‌ایم. هرچند در ظاهر، قالب‌ راست‌چین زمان کمتری برای راه‌اندازی نیاز دارد، ولی چون همه‌ی قسمت‌ها راست‌چین یا ترجمه نشده‌اند، طراح باید همه‌ چیز را بررسی کند و در صورت نیاز برای راست‌چین کردن بخش‌های جامانده دست به کار شود.

از دید مشریان ساینا، نتیجه قالب راست‌چین یا قالبی که ما آن را راست‌چین می‌کنیم یکی است. با این تفاوت که در قالبی که از ابتدا راست‌چین می‌کنیم، تمام استانداردهای راست‌چین شدن رعایت می‌‌شود، ولی در تم راست‌چین باید قسمت‌هایی که استانداردهای ‌راست‌چین شدن را رعایت نکرده‌اند، پیدا کنیم و آن‌ها را اصلاح کنیم. مشتریانی که قصد راه‌اندازی فروشگاه اینترنتی دارند، باید قبل از خرید یک قالب‌، تمام ویژگی‌‌‌ها و برتری‌های آن را نسبت به بقیه‌ی قالب‌‌‌ها بررسی کنند و فقط به دلیل راست‌چین بودن یک قالب‌، آن‌ را انتخاب نکنند.

طراح رابط کاربری و گرافیست شرکت سارینا و همچنین عضو تیم فنی فروشگاه اینترنتی ورچین است. درحال حاضر در سارینا با Magento کار می‌کند. او لیسانس نرم افزار است و به نقاشی علاقه دارد.