خلق ارزش، هدف اجرای طرح ها در سارینا

خلق ارزش، هدف اجرای طرح ها در سارینا

مهمترین اشتباه در اجرای یک طرح فکر کردن به “چگونگی” اجرای آن قبل از بررسی “چرایی” آن می باشد، که یکی از تبعات آن این است که مشغول اجرای طرح هایی می شویم که به مرور زمان انگیزه ی افراد حاضر در تیم پروژه کاهش پیدا می کند. درحالیکه اگر قبل از اجرای طرح به “چرایی” اجرای آن فکر می کردیم، فرصتِ معطوف کردن تمرکز تیم عملیاتی از “کار کردن” به “تولید محصول” بوجود می آمد، و در ادامه با هدف قراردادنِ “محصول” و رشد و توسعه ی آن، شاهد افزایش انگیزه و کارایی تیم می شدیم.


همونطور که در مدیریت پروژه مهمترین هدف از اجرای عملیات، تولید “محصول” می باشد و در مدیریت طرح (اجرای چند پروژه با هدف مشترک)، مهمترین موضوع خلق “نتایج” است، در مدیریت پورتفولیو (متمرکز بر تشخیص، اولویت بندی و کنترل طرحها براساس انطباق و اشتراک با اهداف) هم تمرکز روی میزان بهره وری و حصول منافع و اهداف خواهد بود.

بر همین اساس تا زمانیکه منافع اجرای طرح ها مشخص و تضمین نشود اجرای طرح عملی نخواهد شد.

portfolio_

ما در سارینا به “خلق ارزش” فکر میکنیم، یا به عبارتی تضمین منافع همه ی ذینفعان. بنابراین، زمانی برای اجرای موفق یک طرح تلاش خواهیم کرد که:

  • درآمد، اعتبار و یا دانش برای ما فراهم کند
  • منابع مالی قابل بازگشت توسط مشتری هزینه شود (تحقق اهداف سرمایه گذاران)
  • امکانی کاربردی برای مصرف کننده نهایی ایجاد شود

به منظور درک بهتر مفاهیم مطرح شده، مطالعه موردی زیر را در خصوص فروشگاه اینترنتی ورچین بررسی میکنیم:

  • عملیات: طراحی و برنامه نویسی
  • پروژه: طراحی، پیکربندی و نصب نرم افزار (محصول: فروشگاه اینترنتی)
  • طرح: انتخاب و جذب تولیدکننده، راه اندازی فروشگاه اینترنتی، بازاریابی و فروش محصولات (نتیجه: امکان دسترسی به کالاهای خاص اروپایی)
  • پورتفولیو: تضمین منافع مالی و اعتباری (منافع: تولید درآمد و دانش برای تیم توسعه، فرصت سرمایه گذاری مطمئن برای سرمایه گذاران، دسترسی به کالاهای خاص اروپایی در ایران برای مصرف کننده)

خلق ارزش:

  • شکل گیری درآمد پایدار و افزایش اعتبار فنی برای تیم توسعه
  • تحقق اهداف سرمایه گذاران شامل: راه اندازی یک فروشگاه اینترنتی در داخل ایران منطبق بر استانداردهای جهانی تجارت الکترونیک، بازگشت سرمایه، بهره گیری از تجارب تجارت الکترونیک اروپا در ایران
  • دسترسی مشتریان به کالاهای خاص و با کیفیت اروپایی در داخل ایران

در نتیجه ما برای پذیرش اجرای هر طرح، ابتدا بدنبال درک “چرایی” اجرای آن هستیم، و در ادامه به “چگونگی” اجرا فکر میکنیم.
در پست های بعدی در خصوص چگونگی اجرای طرح ها در سارینا مطلب خواهم نوشت.

از شهریور سال ۸۱ فعالیت حرفه ای خود را در زمینه‌ی طراحی وب شروع کرد و در ادامه به عنوان مدیرعامل دو شرکت نرم افزاری حدود ۱۰۰ وب سایت بزرگ و کوچک را راه‌اندازی کرده است که تعدادی از آنها پروژه‌های ملی بوده‌اند. او مدیر عامل سارینا است.