بهبود تجربه‌ی خرید آنلاین با بررسی محصولات

hear the customer

مشغول مطالعه هستم که تلفن زنگ می‌خورد. گوشی را بر می‌دارم و صدای آشنای دوستی را می‌شنوم که بعد از سلام و احوال‌پرسی از من راهنمایی می‌خواهد. به این فکر کرده که به عنوان هدیه‌ی تولد همسرش «ماشین ریش‌تراش» بخرد و چون حدس می‌زده اطلاعات من در این زمینه بیشتر است، با من تماس گرفته. اعتراف می‌کنم شاید تنها چیزی که از او بیشتر می‌دانستم، تفاوت ماشین‌های اصلاح «سه‌تیغ» و «خطی» بود که بعد از مطالعه متوجه شدم به ترتیب «دوار» و «فویلی» نام دارند!

این مقدار اطلاعات اما بعد از صرف چند ساعت گشت و گذار در دنیای نقد و بررسی‌های فرنگی، کاملا قابل ارائه و اعتماد می‌شود؛ و در پایان، محصول پیشنهادی من مقرون به صرفه، کارآمد، زیبا و هوشمندانه است. به این فکر می‌کنم که چرا بخش «نظرات کاربران» یا «نقد و بررسی» در سایت‌های وطنی چنگی به دل نمی‌زند؟ و چرا به غیر از نظرات مفیدی که به انگشتان یک دست نمی‌رسند، کسی حرفی برای گفتن ندارد؟

فرض را بر این می‌گذارم که بی‌تفاوتی، تنبلی و عدم دسترسی، هیچ‌کدام دلایل خالی بودن بخش «نظرات کاربران» از تجربیات مفید و ارزشمند نیست و ممکن است ندانستن این که «چطور باید بنویسیم» مشکل اصلی‌مان باشد. نظر دادن در مورد محصولی که برای آن پول پرداخته‌اید حق شماست؛ بنابراین رودربایستی را کنار بگذارید و به کمک خود و دیگران بروید. با این پیش‌فرض، مقداری از تجربیات و خوانده‌هایم را در این زمینه با شما درمیان می‌گذارم.

 

اگر در مورد کالایی نظر می‌دهید، همواره این نکات را در نظر داشته باشید:

 • به ادعای فروشنده در مورد کالای مورد نظر اشاره کنید: آیا انتظار شما برآورده شده؟ آیا ابعاد و رنگ با آنچه در تبلیغات و تصاویر مربوط به کالا دیدید هم‌خوانی دارد؟
 • نقاط قوت کالا را طبق ادعای فروشنده بررسی کنید.
 • نظرتان را در مورد قیمت هم بگویید. آیا این کالا ارزش خرید با این قیمت را دارد؟
 • استفاده یا راه‌اندازی آن ساده است یا سخت؟ چه میزان با انتظار شما فاصله داشته است؟

نظری جامع درباره‌ی یک دستگاه چاپگر، می‌تواند چیزی شبیه به این باشد:

 • دستگاه، خیلی سریع و در همان روز خرید توسط پیک به دستم رسید. بسته‌بندی مناسبی داشت و نگرانی من را (به دلیل حمل با موتور) کاملا برطرف کرد. رنگ دستگاه از تصاویر سایت فروشگاه کمی تیره‌تر است و با دیگر محصولات مشابه هم‌خوانی ندارد! سرعت چاپ مطابق مشخصات ۱۱ صفحه در دقیقه است و تا زمانی که کاغذهای زیادی در سینی چاپگر هستند بی سر و صدا کار می‌کند. و اما نکاتی که در سایت فروشنده مطرح نشده: تبدیل ۳ به دو در جعبه نیست و اگر می‌خواهید سریع از دستگاه استفاده کنید از قبل آن را تهیه کنید! در ضمن کارتریج تعبیه‌شده فقط برای تست است و بعد از چاپ حدود ۴۰ صفحه متن، تمام می‌شود!

در کل با توجه به قیمت پایین این مدل، تمامی نیازهای خانگی به راحتی مرتفع می‌شود و من از این خرید راضی‌‌ام.

 

و اما در مورد خدمات:

 • به بررسی کیفیت سرویس ارائه شده بپردازید.
 • زمان تحویل را در مقایسه با ادعای ارائه‌دهنده‌ی خدمات بررسی کنید.
 • سرعت رسیدگی به درخواست‌های‌تان توسط شرکت یا موسسه‌ی مورد نظر را اعلام کنید.
 • در مورد مشکلاتی چون عدم هماهنگی، تاخیر در تحویل، برخورد نادرست شخص تحویل‌دهنده و یا اشکال در محصول درخواستی، قبل از انعکاس نارضایتی خود در سایت سعی کنید موضوع را به شرکت یا موسسه‌ی مربوطه اطلاع دهید. قطعا هدف هر فروشنده‌ای بالا بردن میزان رضایت مشتری‌ است. در انتها می‌توانید نتایج را در قسمت نظرات منعکس کنید.

 

به نظری که با توجه به موارد بالا نوشته شده توجه کنید:

 • حدود ساعت ۹ به هتل رسیدم و خیلی سریع اتاق‌ را تحویل گرفتم. بابت پول بیشتری که برای اتاق رو به دریا پرداخت کرده‌ بودم پشیمان شدم چون دریا از بین چند ساختمان بلند و کثیف به سختی دیده می‌شد و شیشه‌ها اغلب به دلیل اختلاف دمای زیاد داخل و محیط بیرون بخار گرفته بودند! و در مورد کیفیت خواب: به علت سر و صدای زیاد ناشی از ساخت و ساز اطراف هتل، خوابیدن بیشتر از ۸ صبح را فراموش کنید! بعد از صحبت با چند مهمان دیگر متوجه شدم باقی اتاق‌ها هم اوضاع بهتری ندارند. فشار آبِ بسیار کم و خرابی شیر آب گرم روشویی از دیگر نقاط ضعف اتاق من بود.

صبحانه تنوع زیادی نداشت و یک ساعت بعد از پذیرش تقریبا چیزی برای خوردن پیدا نمی‌شد! فاصله‌ی هتل تا فرودگاه در حالت عادی و با تاکسی ۲۰ دقیقه است اما به گفته‌ی درستِ کارمندان هتل -به دلیل ترافیک زیاد- همیشه باید روی ۱ ساعت حساب کنید. تنها نکته‌ی امیدوار کننده‌ی این هتل، پرسنل بسیار بسیار مؤدب آن مخصوصا در بخش پذیرش هستند. در مجموع اقامت در این هتل را پیشنهاد نمی‌کنم.

 

این نکات می‌توانند به بهبود روند بررسی کمک کنند:

 • به سوالات خودتان پاسخ دهید! چیزی که قبل از دریافت محصول برای‌تان سوال بوده، می‌تواند سوال خیلی‌های دیگر هم باشد: لک چربی و اثر انگشت روی بدنه‌ی لپ‌تاپ می‌ماند و به سختی پاک می‌شود!
 • در صورت امکان قبل از ارسال نظر خود، باقی نظرات را مطالعه کنید.
 • عموما همه‌چیزِ یک محصول یا خدمات «بد» نیست، انصاف را رعایت کنید! نظراتی که زیادی خوب باشند و به شکل اغراق‌آمیزی از محصول حمایت کنند، همان‌قدر باورنکردنی هستند که نظرات کوبنده و هتاکانه! بنابراین اعتدال، رویکرد مناسبی برای بالا بردن اعتماد خوانندگان است: یک ماشین ریش تراش می‌تواند زیبا، خوش‌دست، کم‌صدا، بدون سیم، ضد‌آب و مقرون به صرفه باشد اما باتری آن بیشتر از ۱۰ دقیقه دوام نیاورد. اشاره به نکات قوت آن در کنار نقاط ضعف، به فهم و باورپذیری نظر شما کمک می‌کند.
 • همواره به یاد داشته باشید که یک نظر خوب، لزوماً مثبت نیست. من همیشه برای تصمیم‌گیری نهایی از نظرات مثبت عبور می‌کنم و سراغ نظرات منفی می‌روم. نظرات منفی با کمی مطالعه و راستی‌آزمایی کمک بزرگی به کشف حقیقت می‌کنند.
 • در آخر، فارسی بنویسید و قواعد دستوری را رعایت کنید. نحوه‌ی نگارش و کاربرد درست واژه‌ها در میزان گیرایی نظرات شما موثرند. به یاد داشته باشید که با بالا بردن تعداد نظرات مفید و واقعی، بدون تردید نقش موثری در تصمیم‌گیری نهایی خرید یکدیگر و در نتیجه افزایش رقابت تولیدکنندگان و ارائه‌دهندگان خدمات خواهیم داشت.